9 październik - Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej

09.10.2015 11:24:07

9 października obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ HOSPICJÓW I OPIEKI PALIATYWNEJ

To szczególny dzień dla wszystkich, którzy mają do czynienia z tematem choroby nowotworowej. Doświadczenia te skłaniają człowieka m.in. do refleksji nad sensem życia      i cierpienia.

Towarzyszenie śmiertelnie choremu w ostatnich miesiącach jego życia jest dla każdego szczególną próbą. To wtedy najbardziej doceniamy każdą sposobność przeżywania bliskości z drugim człowiekiem. Dla osób z otoczenia chorego, to czas wyrozumiałości, cierpliwości i wysiłku.

Rodzimy się w szpitalu i jakże często również tam przychodzi nam spędzić ostatnie dni życia. Należy podkreślić tutaj ogromną rolę osób, które dzięki zaangażowaniu w swoją pracę współuczestniczą i pomagają w najważniejszych momentach życia. Dostrzegamy jak ważne jest wówczas bycie z inną osobą. Towarzyszenie w cierpieniu do momentu samotnego przejścia do wieczności, pozwala mówić o godnym umieraniu.

Szczególnie w takim dniu jak dziś warto podkreślić wielkie serce i zaangażowanie osób pracujących w opiece paliatywnej i hospicyjnej, których głównym zadaniem jest trwanie z chorymi w nadziei - nie na wyzdrowienie, lecz na godne przeżycie ostatnich dni.

„ Pan Bóg zabiera człowieka wtedy,

gdy widzi, że zasłużył sobie na niebo”